Kuzey Kore: Saklı Krallık

Kuzey Kore Sakli Krallik

Kuzey Kore, resmi adıyla Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti 9 Eylül 1948 yılında kurulmuş olup nüfusu yaklaşık olarak 25,000,000 olan ve Doğu Asya’da yer alan bir devlettir. Başkenti Pyongyang kentidir. Ülke 1994 yılında Kim İl Sung’un ölümünden sonra oğlu Kim jong il tarafından yönetilmiş fakat 2011 yılında Kim Jong İl’in de ölümünün ardından oğlu Kim Jong-Un yönetimi devralmıştır. Saklı krallık ve gizemli ülke gibi birçok isimlerle anılan ülke kendini dış dünyaya kapatması ve uyguladığı baskıcı yasalarıyla bilinmektedir. Bizler de sizin için Kuzey Kore hakkında ilginç bilgiler ve yasakları derledik.

Yasaklar

1) Ülke yönetimi tek partili rejim ile sağlanıyor. Şu an tek başına iktidarda olan Kore İşçi Partisi haricinde parti kurulması ya da siyasi örgütlenme yasaktır. Son seçimde ise Kore İşçi Partisi %100 oyla iktidara gelmiştir.

2) Ülkede internet erişimi yasaktır. Sadece belirli sitelere erişim var fakat bu erişimi profesörler, üniversite öğrencileri ve devletin belirlediği kişiler sağlayabiliyor. İnternet erişiminin yasak olmasının nedenini ise halkın diğer ülkelerde olan kötü şeyleri görüp dış dünyaya karşı olumsuz görüş edinmemeleri olarak gösteriyorlar.

3) Devlet kılık ve kıyafete de karışır durumda. Erkekler kot pantolon giyemezken kadınların da bayramlar haricinde mini etek giymeleri yasaklanmıştır. Kadınlar için belirlenen 18 ve erkekler için belirlenen 10 saç modeli haricinde farklı bir saç kesimi yasaklanmıştır.

4) Ülkede fakirlik yasak fakat insanların neredeyse %70 i açlık sınırında bulunmakta.

5) Dünyanın en büyük stadyumu(Rungrado 1st May ) başkent Pyongyang’da ve 150.000 kişilik kapasitededir fakat ne yazık ki maçlarda gol atıldığında sevinmek yasaktır.

6) Kuzey Kore’de 17 Aralık ve 8 Haziran’da doğum günü kutlamak yasaktır. Çünkü bu iki günde Kuzey Kore liderleri Kim İl Sung ve Kim Jong İl’in ölüm tarihleridir.

7) Liderlerin heykelini çekmek isterseniz dikkatli olmalısınız çünkü fotoğrafta heykelin ayakları ve başı da çıkmak zorundadır. Heykelin arkadan fotoğrafının çekilmesi yasaktır.

8) Kuzey Kore adının lekelenmemesi için fakir insanların da fotoğraflarının çekilmesini yasaklamıştır.

9) Kuzey Kore’de flaşlı fotoğraf çekimi yasaktır. Nedeni ise flaşların insanları korkutmasıdır.

10) Halk araba satın alamaz ve kullanamaz sadece devletin izin verdiği yüksek kesim insanlar araba sahibi olabilir. Bu nedenle halkın çoğu bisiklet ile ulaşım sağlamakta. Aynı zamanda trafik yok denecek kadar azdır ve ışıklardan çok trafik polisleri düzeni sağlamaktadır.İlginç Bilgiler

1) Güney Kore’ye ait dizi, film vs. izlemenin cezası idamdır.

2) Ülke yıl içerisinde belirli sayıda(yaklaşık olarak 2000) turist kabul ediyor. Turistler ülkenin belirlediği rehberler eşliğinde az sayıda devlet turuyla ve yine ülkenin belirlediği mekanları gezmek zorunda. Aynı zamanda turistlerin çektiği fotoğraflar rehberler tarafından incelenmekte ve uygun görülmediği takdirde silinmektedir.

3) Ülkede okuma oranı %100. 12 yıl zorunlu eğitim mevcut. Bu 12 yılın sonunda ise isteyenler üniversite okuyor, üniversite okumak istemeyenler ise zorunlu olarak askerlik yapıyor. İnsanlar kendi mesleklerini kendileri seçememekte girdikleri sınava göre edinecekleri meslekleri de devlet belirlemektedir. Meslek dağılımları yeteneklere göre değil puanlara göre yapılmaktadır.

4) Kuzey Kore’nin resmi dini ateizm. Ülke nüfusunun yaklaşık olarak %71’i ateist, diğer insanlar ise Budizm inancına sahiptirler.

5) Dünyanın en büyük 4. ordusuna sahip olan Kuzey Kore’de halkın %40’ı orduda görev almaktadır. Ülkede polis yoktur, güvenliği askerler sağlar. Kadınlar 3 yıl erkekler ise 5-10 yıl askerlik göreviyapmaktadır.

6) Bu kadar katı kuralları olduğu halde Kuzey Kore’de esrar kullanmak serbesttir.

7) Kuzey Kore’de halk ev sahibi olamaz. Çünkü bütün evler devletin malıdır. İnsanlar ise bu evlerde ücretsiz yaşamaktadırlar.

8) 2011 yılında vefat eden Kim Jong İl’in cenazesinde halkın neredeyse tamamı günlerce ağlamış, ağlamayanlar hakkında ise soruşturma başlatılmıştır.

9) Kuzey Kore takvim konusunda da dünyadan bağımsız davranmıştır. Kuzey Kore’de şu an yıl 2016 değil, Lider İl Sung’un doğum tarihi milat alındığı için 105’tir.

10) Ülkedeki televizyonlar sadece devlet kanallarının frekansına göre ayarlıdır ve ülkede sadece 2 devlet kanalı mevcuttur. Kanallardan biri sadece hafta sonu diğeri ise sadece öğleden sonra yayın yapmaktadır.